הבלוג
הגנה מפני השמש
20 בפברואר 2014

אירופאים רבים היו מוכנים לשנות את מקום מגוריהם רק כדי לזכות במעט שמש… אנחנו, בישראל, התברכנו בשמש ובקרינה חזקה. השנים האחרונות, כך מורה הסטטיסטיקה, שחונות יותר ויותר וימי השמש רבים יותר (300 מתוך 365 בשעות הבוקר), וזו עוד סיבה לחזור ולשנן את הדרכים להימנעות מחשיפה לשמש.

מדוע להגן על עצמנו מפני השמש? ממה אנחנו בעצם כל כך מפחדים?

נזקי הקרינה, כידוע, הם קצרי טווח וארוכי טווח. נזקי השמש המידיים כוללים נזקי כוויות, נזקים למערכת החיסון של העור, פיגמנטציה, פריחות ואלרגיות. נזקים מאוחרים כוללים את סרטן העור (חשיפה לשמש הינה הגורם המרכזי לסרטני עור מסוג בזליומה, סרטן תאי הקשקש וגם מלנומה), והזדקנות העור.
בנוסף לנזקי העור אנחנו עדים לתופעות של מכת שמש והתייבשות. בנוסף, נודע כי השמש גורמת לייצור יתר של ויטמין D, המגביר את הנטייה לחולשה, צמא רב והשתנה מרובה, הפרעות בעיכול ועוד…למרות נחיצותו של ויטמין זה מינון יתר עלול להזיק.

אז איך שומרים על העור מפני השמש?

- משתמשים בתכשירי הגנה מפני השמש בדגש על חסימת קרניים אולטרה סגוליות (כולל UVA ו- UVB).
- מומלץ להשתמש בתכשירים עם מקדם הגנה 15 – 30 (המשמעות של המספר: לאחר 15 שעות שהייה בשמש יקבל המשתמש כוויה או נזק מצטבר שהיה מקבל לאחר שעה בלא שימוש בתכשיר הגנה זה). הגנה מעל 30 הינה שולית.
- לאחר רחצה בים או בבריכה מומלץ להימרח בשנית כי המים מפחיתים את יעילות הגנת התכשיר.
- מומלץ להימרח כל בוקר מאחר ומרבית הקרינה מגיעה מנזק מצטבר בחיי היום יום.
- בכל זאת החלטתם להשתזף? לפני השעה 9:00 בבוקר ואחרי השעה 16:00. יש לזכור כי ענן מפחית את קרינת השמש רק במעט (20% – 40%) ושמשייה רק ב- 50%.
- שיזוף מלאכותי באמצעות מיטות שיזוף אינו מומלץ על ידי מומחים
- גורם להזדקנות מוקדמת של העור ולפגיעה במערכת החיסונית.
- יש להקפיד על הימנעות מחשיפה במיוחד אצל ילדים. 80% מהחשיפה בכל החיים מתרחשת עד גיל 18.
- לאחר טיפולים קוסמטיים יש להימנע מחשיפה לשמש על מנת להגביר את אפקטיביות הטיפול.
- לאחר הסרת שיער באמצעות אפילציה ולייזר יש להקפיד על הימנעות מחשיפה לשמש. מתי יש להיבדק? נגעים חדשים בעור אשר אינם חולפים בתוך כחודש ונראים כנקודת חן, כיבים בעלי קשקשים או מדממים, נגעים קיימים, בעיקר נקודת חן המשנה את צורתה, צבעה וגודלה. אוסיף ואציין שיש לעבור בנוסף בדיקות תקופתיות. בכל זאת, כמה מילים טובות על השמש…
- קרני השמש מועילות לפסוריאזיס ולכן האנשים החולים במחלה שכיחה זו, נהנים מהטבה במצבם בקיץ.
- אקנה ופצעי בגרות: בקיץ, משתפר מצב פצעי הבגרות כתוצאה מחשיפה לשמש. בתקופה זו ניתן להשתמש גם ברואקוטן, תוך שימוש בקרם לחות ומסנני קרינה.
- בניגוד לרוב הויטמינים האחרים המגיעים מהמזון בלבד, ויטמין D מצוי בעור בצורה בלתי פעילה והופך פעיל כאשר העור נחשף לקרינה אולטרה-סגולית (UVA) של השמש. נכון לומר שההסברה בכל הנוגע לחשיפה לשמש עולה עם השנים אולם כל עוד זה נוגע לעורך, כדאי ורצוי לקרוא וללמוד כל יום מחדש, כי כמו שנאמר, זה בידיים שלנו, ואם לא נתייחס לכך ברצינות זה יראה על עור הפנים ועור הגוף שלנו.

לקבלת 10 סודות היופי של יפית אלימלך ←